Tasavvuf & Tarikatler

Ledun ile ilham arasındaki fark - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

1 2 
Tasavvuf & Tarikatler>Ledun ile ilham arasındaki fark
aşk 14:45 25.10.16
Ledünni bilgili ile ilham arasında fark vardır. İlham, geçici ve arızidir, gider ve başkası gelir. Ledünni bilgi ise sürekli sabittir ve gitmez. İlham, kula daha önce bilmediği şeylerin ilham edilmesidir. Ledünni bilgi ise, yaratılışın aslında bulunmayan ve amellerin meydana getirdiği bilgidir.
Allah, bazı kullarına Salih amel işlemeyi nasip eder. Kul Salih ameli işlediğinde, Allah bu amelden kulun daha önce bilmediği bir bilgiyi kendi katından (ledün) onun adına meydana getirir.
Ledünni bilginin belirli bir madde de olması gerekmez. İlham ise, her zaman maddelerde olmalıdır. Ledünni bilgi mutlaka isebet eder. İlham ise, bazen doğru, bazen yanlış olabilir. Doğru olan kısmı , ‘ ilham bilgisi ‘ diye isimlendirilirken, yanlış olan ise, ilham bilgisi olarak değil, sadece ‘ilham‘ diye isimlendirilir.

Fütuhat-ı Mekkiyye 2/372

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Devrimci 16:30 25.10.16
Vehbi bir ilim olan Ledün ilmi Kur’an’daki ayetten adını almış ve Hz. Hızır’a ait olan özel bir gayb ve sır bilgisidir.
Ledün ilmi veya İlm-i Ledün konusunda net bir tanım yapmak mümkün gözükmemektedir. Sadece insanların bilmediği ve sadece Allah’ın seçtiği kullarına bahşettiği bir sır ve gayb bilgisi ile yöntemidir. Kur’an’da Hz. Musa’nın Hz. Hızır ile yolculuklarının anlatıldığı ayetlerde Hızır’a verilen ilimden ‘ledün’ olarak bahsedilmiştir. Ayet şu şekildedir;
Derken kullarımızdan bir kul buldular ki, biz ona katımızdan bir rahmet vermiş, kendisine tarafımızdan bir ilim (ledün ilmi) öğretmiştik. (Kehf suresi, 65)
Ledün ilmi Kur’an’ı Kerim’de Hz. Musa ile Hz. Hızır’ın karşılaşmalarında tarif edilmiştir. Hz. Hızır’ın insanlar için yanlış ve günah sayılacak çocuk öldürmek, gemiyi delmek gibi bir takım eylemleri olur. Hz. Musa insani bir refleskle Hızır’ın yanlış gibi görünen bu davranışlarına itiraz eder. Hz. Hızır daha sonradan yapmış olduğu eylemlerin hikmetlerini sebepleri ile birlikte açıklayınca gerçek ortaya çıkmış olur. Kur’an’da ledün ilmi bu şekilde anlatılmaktadır. Peygamberimiz bu konuyla ilgili bir hadisinde şöyle buyurmuştur;
‘’Şayet bildiklerimi bilseydiniz; az güler, çok ağlardınız.” (Buhari, Küsuf, 2; Müslim, Salat, 112)
Tasavvufi gelenekte ledün ilmi önemli görülür. Hassas olan kalp zikir ve feyizle yumuşar Allah’ın zikriyle letaifler açılır ve diğer insanların algılayamadığı bir takım hakikatler insanın kalbine doğar bazen de zuhur eder.
Ledün ilmi özel bir bilgidir ve herkes tarafından bilinmez, olayların iç yüzlerine vakıf olmayı sağlar. Bu ilim insanların anlayışının üzerinde olduğu için insanlara açıklanmamıştır. Bu ilme sahip olan kişilerin başkalarına anlatmaları yasaklanmıştır. Ledün ilmi Hz. Hızır’a ait olan bir ilim olmakla beraber bazı Peygamberlere ve Allah dostlarına da verilmiştir. Hadislerden anlaşılacağı üzere ahir zamanda gelecek olan Hz. Mehdi’nin de Hızır as ile bir bağlantısı olacak ve ledün ilmini bilecek ve kullanacaktır. Bu ilim kişiyle Allah arasında olan gizli bir bilgidir. Kur’an’da bazı surelerin başlarında bulunun ve huruf-u mukatta denilen harfler bu kabildendir.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
mali66 20:02 25.10.16
İlham yolu ilede ( biz ilham olarak isim veriyoruz ) bazı sabit eğitimsel ledûni bikgiler alıyorsunuz buda Allah in bir lütfu sonuçta gayretimiz Allah katında varsa karşılığı mutlaka oluyor.
Hayatta tesadüflere inanmamak gerek herşeyin bir amacı var görmek isteyenlere görmeye çalışanlara.Cok güzel konu tesekkurler

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Nazogelin 17:44 08.11.16
hayatta tesadüf diye bir şey yok ki zaten tevafuk var Allah dilerse her şey olur olmaz dediğin şeyler bile olur rabbimin izni ile

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
madlen 12:33 06.05.17
Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Leyal 21:16 06.07.17
forevernight38 18:57 13.07.17
TnT 19:59 13.07.17
mrv1 20:15 13.07.17
Allah razı olsun, teşekkürler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Neksirdi 22:37 13.10.17
1 2