Tekamül & Kozmik EnerJi

insan kendini eşyadan ayırt etmelidir - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Tekamül & Kozmik EnerJi>insan kendini eşyadan ayırt etmelidir
LindaLi 14:46 12.05.21
İnsanın kendini eşyadan ayırabilmesi: basit tanımıyla, bir şeylere sahip olma arzusundan kendini kurtarabilmesidir..
Tehlikeli bir şey söylemiyorum. İki ayrı şeyi birarada götürmek mümkündür. Şöyle ki; Benim evim, benim arabam, benim param, benim güzelliğim, benim servetim dediğiniz vakit, evinizle, arabanızla, paranızla, güzelliğinizle ve servetinizle, sizin aranızda çok sıkı bir işbirliği ve adeta bir fonksiyonel değişme meydana gelmektedir.
Gelişmekte olan, ayırt edebilme gücü giderek artan bir insanın, eşya ile olan ilişkisi ve ondan farklı bir sisteme sahip olduğunu anlaması, işte bu sahiplik duygusunun zayıflaması ile ortaya çıkar. Evde ben oturuyorum ama ev benim değil, arabayı ben kullanıyorum, araba benim değil, param var, ama para benim değil anlamında söylemiyorum. Eviniz olmalıdır, paranız da olmalıdır. Fakat bütün bunların, yeryüzünde tecrübe yapmak için birer aracınız, birer vasıtanız olduğunu, hiç bir zaman aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Elbette uzak bir şehire gitmek için vasıtaya ihtiyacımız var.
Nitekim, bu büyük kozmik yolculuğumuzda da dünya gezegeninde geçireceğimiz bir kaç gün için beden denen aracı da kullanıyoruz. Beden de bizim için bir eşya sayılır. Ve biz, kendimizin, beden olmadığımızı idrak etmek zorundayız.
Böylece kutsal metinlerde sık sık ileri sürülen putperestlik davasını en iyi şekilde halletmenin yolu, insanın eşya ile olan özdeşleşmesinin önüne geçmektir. Özdeşleşmenin önüne geçmenin birinci şartı, insanın kendisini, eşyadan ayırt etmesidir.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
ayhan571 18:36 12.05.21
Ahir ömrümüzün son günü gibi yaşar isek dünyada gözümüz olmaz,Allahın cc verdiğine iktisat eder isek,istek gibi kavram dahi kalmaz,ama insan aç gözlü olduğu için hep bana derdindedir,ne acıdır ki , birde Allahın cc malına mülküne dahi bedenine benim der..


halbuki aklını kullanıp dünya han ben yolcu kavramında olsa istemediği herşey dahi önüne getiren olur...


işte böyle olunduğu sürece dünyanın eşyanın malın mülkün peşinden koşmaya devam edicek,ve amellerini dünyaya göre düşündüğü için bir bakmış ki ahiretinde ALLAH CC için olan hiç bir şey yok...boşa yaşanmış koskoca sıfır ömür...


ne deyim Allah cc hepimize hidayet versin...
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up