Tıbbı Nebi

Tıbbı Nebi Nedir? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Tıbbı Nebi>Tıbbı Nebi Nedir?
Sin 19:21 07.07.18
Tıbbı Nebevi Nedir?

Tıbbı Nebevi Arapça iki kelimeden meydana gelmiştir tıbb” iyileştirme, sağaltma, tedavi” (Tıbbı kelimesinin kökenlerinin tıp ilmi ile ünlü Mısır uygarlığına ait “Teb” Şehrinden kaynaklandığı’da ileri sürülmektedir) nebi ise ”peygamber, elçi”anlamlarına gelmektedir. “Tıbbı Nebevi” ise peygamberimizin bizzat kendisinin uyguladığı ve ümmetine tavsiye ettiği tıbbi uygulama ve tavsiyelerdir. Özellikle Hz. Muhammed’in (S.A.V) rahatsızlanan insanlar için Allah’dan gelen ilhamla ve de toplumsal tecrübelere dayanarak yaptığı tedaviler tıbbı nebevi (peygamber tıbbı) olarak bilinir ve hadis kitaplarında önemli bir yer tutar.

Tıbbı Nebevi yasamın tüm safhalarını; sadece tek bir bireyin fiziksel ve ruhsal sağlığını değil, sosyal bir varlık olan insanın toplum içindeki davranışlarını,aile içindeki sorumluluklarını, kendine ve yakın akrabalarına karsı sorumluluklarını, yeyip içmesinden, uyuması, düşünmesi, giyinmesi, evlenmesi, cinsel yasamı, iş hayatı, hastalıkları ve bu hastalıklara tedavi yaklaşımlarına kadar hemen her şeyi ilgi ve etki alanı içine alır.

Peygamberimiz (s.a.v.) hem kendisi hastalandıkça hem de çevresindekilerin saglıkları bozulunca çesitli tedavi yolları ve ilaç olarak kullanılan nesnelerden bahsetmis, bunları tavsiye etmistir. Bazı arastırmacılar bunların tamamının veya çogunun vahiyle bildirildigini, isabetli oldugunu, yanlıs veya yetersiz olma ihtimalinin bulunmadıgını, bu mânada bir “Peygamber tıbbı: Tıbb-ı Nebevî”bulundugunu savunmuslardır. Tıbb-i Nebevi agırlıklı olarak koruyucu hekimlik tarzında yani hastalanmadan hastalıklardan korunma yöntemleri üzerine yogunlasmıs bulunmaktadır. Bu yöntemlerle çok kapsamlı degerlendirmelere sahiptir.Kapsamlı degerlendirmeler içinde Kuran’da geçen tıpla ilgili ayetleri,tıpla ilgili hadisleri,tümden bir yasam felsefesini içinde barındırmaya kadar hemen her seye kendine has yaklasımları ile çaglar ötesinden muhtesemligini günümüze tasıyabilmistir.

Tıbbı Nebevi yaşamın tüm safhalarına ; sadece insan yaşamının değil , sosyal bir varlık olan insan toplumu içindeki davranışlarına, aile içindeki sorumluluklarına, kendine ve yakın akrabalarına karşı sorumluluklarına yiyip içmesinden , uyuması ,düşünmesi , giyinmesi , evlenmesi cinsel yaşamı , iş hayatı , hastalıkları ve bu hastalıklara tedavi yaklaşımlarına kadar hemen her şeyi ilgi ve etki alanı içine koyar.

Tıbbı Nebevi beslenmeye çok büyük önem vermiştir. Sağlığın mükemmelleşmesinde ve bozulmasında zaten en önemli etkende beslenme alışkanlığımızdır. Sağlıklı beslenme ile ilgili her ne kadar çok söylenip yazılan belgeyi günümüzde bulmak çok kolay olsa da bunların hepsinden farklı yaklaşımı ve sıradışı olması Tıbbı Nebevinin önemini belirginleştirmektedir.

Rasulallah(SAV) buyurdu ki;

Sağlıklı mümin , hastalıklı müminden daha iyi , daha üstün ve Allah’a daha sevimlidir.’

Ey insanlar ! şüphesiz ki dünyada insanlara, iman ve sağlıktan daha kıymetli bir şey verilmemiştir.’

Bir gün peygamberimizi ziyaret eden bir kişi kendisinden hangi duanın üstün olduğunu sormuştur. Bunun üzerine peygamberimiz ‘Rabbinden dünya ve ahirette bağışlanmanı ve sağlıklı olmanı iste ‘’ buyurmuşlardır.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
İpek 08:53 13.07.18
Allah razı olsun.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
İnşirah 20:23 06.10.18
Cevapla Up