Tıbbı Nebi

ismid sürmesi - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Tıbbı Nebi>ismid sürmesi
Sin 16:07 03.08.18
Tıbbı Nebevi’den Gözlere Şifâ “ İsmid Sürmesi”

Peygamberimizin bizlere sağlık konusundaki pekçok tavsiyesinden bir tanesi de sürmedir. Nitekim kendisi sürmeyi hem kullanmışlardır hem de tavsiye etmişlerdir. Hatta kendisinin özel sürmedanlığının olduğunu biliyoruz. Sürmeler içerisinde ise “ İsmid” sürmesinin ayrı bir önemi vardır.
Hadisi Şeriflerde bunu vurgulayan Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:
“ Yatacağınız zaman İsmid denilen sürmeyi gözünüze çekmeye devam ediniz. Çünkü o, gözü temizleyip görme gücünü artırır ve kirpikler yetiştirir. “
Diğer bir Hadisi Şerifte ise “ İsmid’i kullanmaya devam ediniz. Zira o sürmelerin en hayırlısıdır. Göze parlaklık verip görmeyi netleştirir, kirpiği bitirir.”
Bu hadisi şeriflerden anlıyoruz ki “ İsmid “ sürmesnin ayrı bir önemi vardır. Hz. Peygamberimiz Aleyhisselam sürmeyi gece yatacağı zaman üç defa sağ, üç defa sol gözüne sürerdi.
Kuvvetli olan bu sünneti seniyyeyi daima uygulayan Hak Dostları özellikle de Şaban ayında kullanmanın faziletinin çok olduğunu belirtmişlerdir.

Genel olarak “ İsmid Sürmesi’’nin bazı faydalarını şöyle soralayabiliriz:
• göz sinirlerini kuvvetlendirir.
• gözün net görmesini sağlar.
• kirpikleri yeniden bitirir, kirpiklerin çoğalmasını sağlar.

Tıbbı Nebevi’ye ve Nebevi Hayat usulünü devam ettiren hekimlerin tavsiyelerine de canı gönülden kulak vermeliyiz. Bu metod bize nice dertlere nice derman olduğunu göstermektedir. İlk yazımızda genel olarak faydalarından bahsettiğimiz ‘’ İsmid Sürmesi’’ ile ilgili bu paylaşımımızda da bazı bilgiler sunacağız. Sürme genellikle bayanların kullandığı bir süslenme, hoş görünme vasıtası olarak bilinse de Peygamberimizin kullanması, bize hem erkeklerinde kullanabileceğini hem de sadece süslenme olarak değil tedavi amacıyla da kullanılacağını göstermektedir. Nitekim Peygamberimizin yaşadığı dönemde de göz sağlığı için İsmid Sürmesi kullanılırdı. Günümüze baktığımızda da bazı doktorlar göz tedavisinde bu sürmeyi tavsiye etmektedirler. Anlaşılıyor ki Efendimizin her alanda olduğu gibi tıp alanındaki uygulamaları da ümmetine derman olmaya devam etmiş ve devam da edecektir. İsmid Sürmesi ile ilgili Hazreti Ali: ‘’ İsmid ile sürmelenmeye iyi yapışınız, çünkü o kirpikleri kuvvetlendirir. Göz çapağını giderir ve görmeyi netleştirir. ‘’ buyurmuştur. Bununla beraber İsmid Sürmesinin faydalarını şu şekilde derleyebiliriz:
• Gözlerde ki çapaklanmaları giderir.
• Etrafına koku saçıcı özelliği vardır.
• Işığa hassasiyeti olan gözlere iyi gelir ve bu hassasiyeti azaltır.
• Görme keskinliğini artırır.
• Erken yaşlarda kullanılması sonucu ileri yaşlarda gerçekleşmesi muhtemel olan ve dünyada 30 milyonu aşkın insanda görülen sarı nokta hastalığını engeller.
Sürekli olarak hem sünnet hem de tedavi niyetiyle kullananlarda bu ve daha fazla faydaları görülmesi Allah’ın dilemesiyle gerçekleşir.
ismid sürmesi

Piyasada sahtesi çoktur dikkat edin güvenmiyorsanız ya da bulamadıysanız konu altına yazın yardımcı olmaya çalışalım.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Nassar 18:37 03.08.18
Ben kullanıyorum Eyüp Sultandan alıyorum faydasını gördüm bu güzel konu için teşekkür ederim. Nasıl olduğunu görmek isteyen profil resmime bakabilir

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
zafer038 13:05 11.08.18
allah razı olsun tesekkur ederim

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Pars 01:59 16.08.18
İnşirah 23:18 16.10.18
Ömür 22:26 03.04.19