Zikir

Zikirde En Önemli Adım Kalbin Uyanmasıdır - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

1 2 3 4 5  ... Sonuncu
Zikir>Zikirde En Önemli Adım Kalbin Uyanmasıdır
Havasokulu 10:38 07.09.17
Zikirde En Önemli Adım Kalbin Uyanmasıdır
Allah'ı zikir etmek farzdır. Bu farz değişik şekillerde uygulanabilir. Zikir olmadan manevi terbiye ilerlemez, gafilden veli olmaz. Vird olan zikir, namaz ve Kur'an okumak dışındadır. Manevi terbiyeye giren bir kimse için zikir dersini mürşidi belirler. Kendi başına zikir bulmak müride zarar verir.
Zikrin sonu güzel ahlaktır. Zikir yükseldikçe güzel ahlak da ilerlemelidir.

Allahu Teala'yı zikretmenin farz olduğunu hepimiz biliyoruz. Kur’an ve Sünnet’te zikir emredilmiş, ancak farz olan zikrin şekil, miktar ve zamanı belirtilmemiştir. Bununla birlikte her müminden Allahu Teala’yı çokça zikretmesi istenmiştir. Acaba ne zaman, ne şekilde ne kadar zikir yaparsak bu farzı yerine getirmiş oluruz?

Bizden istenen zikir, tıpkı namaz, oruç, hac gibi müstakil bir ameldir. Elbette namaz ve Kur’an okumak başta olmak üzere bütün ibadetler bir çeşit zikirdir. Ancak, Yüce Rabbimiz bunlardan ayrı olarak kendisini zikretmemizide emretmektedir.

Bu durumu şu ayetlerden anlayabiliriz;

Namazı bitirince, ayakta, otururken ve yanınız üzerinde yatarken Allah'ı zikredin. (Nisa/103)

Hac ibadetlerinizi bitirdiğinizde Allah’ı zikredin. (Bakara/200)

Düşmanla karşılaştığınız vakit sabredin ve Allah'ı çokça zikredin ki kurtuluşa eresiniz. (Enfal/45)

Önce şunu belirtelim ki Allahu Tealâ’yı zikretmenin pek çok sebebi ve şekilleri vardır. Bütün kainat ve içinde meydana gelen olaylar, Kur'an'da düşünen ve ibret alanlar için bir zikir sebebi olarak gösterilmiştir. Ayet-i kerimede, bunca varlığın ve olayların içinde olup, onların iç yüzünü biraz düşünen gerçek akıl sahiplerinin, yürürken, otururken ve yanınız üzerinde uzanıp yatarken devamlı Yüce Allah’ı zikrettikleri belirtilmiştir. (Âl-i İmran/190-191)

Görülüyor ki zikirde birinci ve en önemli adım kalbin uyanmasıdır. Allahu Tealâ'yı çokça zikretmek isteyenlere Rasulullah A.S. Efendimiz en güzel örnek gösterilmiştir (Ahzap/21).

O bütün vakitlerini bir çeşit zikir içinde geçiriyordu. Bir insan hayatının bütünüyle nasıl zikre çevrileceğini Efendimiz A.S. ve O'na tabi olanlar bizzat ispat etmişlerdir. Bu konuda örnek ve tecrübe çoktur. Zikirden geri kalmanın gafletten başka sebebi yoktur.
Semerkand

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Mostar 11:01 07.09.17
Allah razı olsun

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Esras 01:10 14.09.17
Havasokulu 09:13 27.10.17
Uykularında “pat” diye sıçrayan, sigortası atanlar-bilhassa Allah zikri çeken, tarikat ehli olanların rüyalarında boşluğa düşmeleri,bir anda zihinsel kırılma yaşamaları, kanalların tıkanması, enerjinin kanallarda serbestçe dolaşamaması sebebiyle olabilir, bedenin kozmik akışı sağlıklı olmadığında,zikir İle aşırı yüklenme sebebiyle meridyenlerde sıkışma yaşandığında buna benzer anlık duygusal ve düşünsel kırılmalar(bilinç dürtülmesi) yaşanabilir.

Beden ve ruh bütünsel, eş güdümlüdür, duygusal ve düşünsel tıkanma bedenin enerji noktalarında düğümlere neden olur, bu düğümler ilk başlarda zikir İle bir nebze yumuşama göstersede tam manasıyla çözülme olmaz, derslerinde Murakabe olanlar bir noktada bu duruma karşı sigortalıdırlar,derin tefekkür çözülmeye, çakra ve letaif sisteminin döngülü çalışması kişiyi bu tarz sıçramalara ,tutunamamaya karşı daha koruyucudur, letaifleri düşünsel manada Murakabe İle aktif tutanlar, aynı zamanda çakra adıyla bilinen merkezleri eş güdümlü hale getirerek ruhsal bütünlük sağlarlar, çakraları çalıştıranlar letaifleri çalıştıramazlar,fakat letaifleri çalıştıranlar bütün sistemi harekete geçirir, aktif ve dinamik yaşarlar.

Letaifler Ruhsal güç merkezleridir, bu merkezler uyandığında tüm sistem harekete geçer, çakralar dört element seviyesinde nefs psikolojisini desteklesede, asıl merkez letaiflerdir.

Uykularında anlık sıçrama yaşayanlara tavsiyem.. Namazlarını tadili Erkan üzere kılmaya özen göstersinler, tam secde ve tam rüku, tam kıyam duruşları meridyenleri dengeler,namazlarını vaktinde kılanların meridyenleri daha sağlıklı akar , namaz vakitleri organların meridyen saatlerine uyarlıdır -ek olarak mutlaka Ya Fettah Ya Alim çalışmasını deneyimlesinler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Labezerin 18:25 27.10.17
Aliye 20:10 27.10.17
Allah razı olsun Sayın @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
muhammed19 22:18 27.10.17
Allah razı olsun bu güzel bilgiler için...

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
007 12:50 28.10.17
KARDEŞİM Bu güzel Paylaşım için teşekkürler

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
yesribi 14:31 28.10.17
Havasokulu

Kalbin uyandigini nasil anlayacagiz.ben suan nefis terbiye programindayim

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
masytla 23:38 28.10.17
ALLAH dilimizi ve gönlümüzü zikir edenlerden eylesin inşallah

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
1 2 3 4 5  ... Sonuncu