Zikir

Aşk acısımı çekiyorsun oku..Ya baki Entel baki . - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

1 2 
Zikir>Aşk acısımı çekiyorsun oku..Ya baki Entel baki .
Aliye 14:08 01.12.17
Sure-i Kasas 88'in mealini ifade eden ya baki entel baki kelimei mübarekesi 2 mühim hakikati ifade eder. Bediuzzaman hz. buyuruyor ki:Nakşibendilerin reisleri bu zikri hatmei mahsusa yapıp Nakşibendi hatmesi olarak tutmuşlardır. Madem o azim ayetin meali bu iki kelimei mübarekedir biz size bu iki kelimei mübarekei şerh edelim ki Nakşilerin hatmei hacegani ne menfaat verir alem görsün bilsin.
Aşk acısımı çekiyorsun oku..Ya baki Entel baki .
1.nükte:’’ya baki entel baki’’ bir ameliyati cerrahiye hükmündedir ki kalbi günahlardan keser.

Ya baki entel baki cümlesi kalbi ameliyat eden bir cerrah gibi kalbi günahlardan keser çünkü insan mahiyet itibari ile her şeye muhabbet duyacak istidatta yaratıldığından kalbi milyonlarca sevgili ile dolar. Sevgilisi ne kadar çoksa derdi de o kadar çoktur.ne varki muhabbet duyduğu varlıklar durmaz gider.oda bundan azap duyar.Allahdan gayrı bütün sevgililer onu terk eder.öyel bir şey sevki terki mümkün olmasın.işte buna hakiki aşk denir.

İnsan neyi severse ona koşar.Sadatı Nakşibendi bunun merhemini bulmuştur.Sevgililerden alakayı kesmek için günde 500 kere sureyi kasas 88'i okur.’’Ya baki entel baki’’ kalpte ve kanda dolaşırken sizi sevgililerinizden keser.Sadatı Nakşibendi Kuranı Kerim eczanesinden kılıncı nurani ve elmas olarak getirip hatmei haceganda Nakşilerin eline vermişlerdir.Ya Rabbi bir kılınc ver her sevgiliyi kessin. ‘’Ya baki entel baki’’

Kalpteki hadsiz istidadı muhabbet hadsiz bir cemali baki ister sözü hükümran olan her faniyi ameli salih ile baki eden Allahtır. Fırakın azabını dindirir onun içn baki’i hakiki sensin.

Ya baki entel baki;baki-i hakiki sensin demektir.masiva fanidir. Fani olan elbette muhabbete doymaz.baki olan yalnız Allahtır.

Mezarda ya baki entel baki demeden gel şimdiden deki hakiki baki sensin sevdiğimiz şeyler mecazdır her şey terk edip gitti yalnız sen bakisin mevcudat senin muhabbetine sevilir.Senin sevgin olmayan muhabbet beladır.Allah için sevdiğin beş şey cennette baki olur.Parayı Allah yolunda harca cennette karşına çıkar,çocuğu Allah yolunda sev seni ameli Salih olur bitmeyen amel getirir.Malı Allah için harca ebedi cenneti kazandırır.Şu halde tepedeki mühüre dikkat et fani gözüyle bakarsan bela;beka gözüyle bakarsan sefadır.Aşk her şeyi tatlı gösterir. Aşk boyasına boyansan yılanın zehiri şerbet olur.

Gönül yanmadan amel çıkmaz.Aşka düşmeyen amelin kadri kıymetini bilmez. İlla gönül ateşi yanacak. Onun için Nakşi , her 24 saatte 500 kere ya baki entel baki der. Mühür Nakşi mührüdür. Kabre ulaşan da o mühürdür.

Ya baki entel baki o hatsiz yaralara merhem ve tiryak olur. Yani ya baki madem sen bakisin yeter her şeye bedelsin madem sen varsin her şey var.
Alıntı.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
berta 19:11 01.12.17
Cok güzel emeğine sağlik paylaşim için Allah gönlune göre versin Aliye

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Aliye 22:51 01.12.17
berta Nickli Üyeden Alıntı:
Cok güzel emeğine sağlik paylaşim için Allah gönlune göre versin Aliye
Rabbim seninde gönlüne göre versin arkadaşım inş faydalanılır..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
sahabettin 23:01 01.12.17
Allah CC razı olsun rabbim yanlız kendi aşkını koysun kalbime Amin.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
berta 02:11 02.12.17
Havasokulu 09:02 02.12.17
Sayın @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...], Allah-u Zülcelal razı olsun.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Aliye 10:23 02.12.17
Havasokulu Nickli Üyeden Alıntı:
Sayın @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...], Allah-u Zülcelal razı olsun.
Sayın @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Allah sizdende razı olsun.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
ayperi 10:31 02.12.17
Allah razı olsun çok güzel bir konu

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
İpek 10:47 02.12.17
Eline diline yüreğine sağlık Aliye

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
mavikelebek 11:51 02.12.17
YA BAKİ ENTEL BAKİ ZİKRİ

Ya Baki Entel Baki çokça söylenen zikirlerden bir tanesidir. Ancak dilimizden düşürmediğimiz bu zikirin ne demek olduğunu biliyor muyuz?

Ne anlama geldiğini bilmek sadece Türkçe mealini bilmek demek de değildir elbette.

O yüzden sizlere ya baki entel baki zikrinin hem ne demek olduğunu hem de açıklamalarıyla birlikte ne anlama geldiğini anlatmaya çalışacam.

Ya Bâkî, Entel Bâkî

Arapça cümlesinin Türkçe anlamı tam olarak “Ey bekâ sahibi olan! Bâkî (son bulmayan) ancak sensin.”

Ya Baki Entel Baki zikrinin Ne Anlama Geldiğini İnceleyelim
Ey beka sahibi” yani “Ya Baki” diye seslenilen zat doğrudan Allahu Teala‘nın kendisidir. Beka sözcüğünün kelime anlamı ölümsüzlük ve kalıcılık demektir. Yani beka sahibi, ölümsüz olan, fani olmayan manasına gelmektedir.

Yeryüzünde var olan ölümsüz tek olgu da Allah olduğu için, bu zikir içerisinde bahsedilen varlığın yaratıcı olduğu şüphesizdir.

“Entel Baki “cümlesi ile baki olan yani sonsuz, kalıcı, ölümlü olmayan ancak sensin manasına gelmektedir.

Bu dünyaya ait her şey ama her şey istisnasız olarak geçicidir. Bedenlerimiz günün birinde toprak olacak ve ruhumuz yaşamaya devam ederek, ruhumuzu bize bahşeden O’na geri dönecektir.

Hepimiz insanız, insanoğlu olarak zaaflarımız var elbette ve bu dünyada tatlı şeyler, acı şeyler de var ve biz bunları hissediyoruz ama ne üzüntü ne de mutluluk baki değil. Nefes alıp verdiğimiz sürece bile daimi olmayan bu duygular, can verdiğimiz gün tamamen geçmişte kalacak olan şeyler.

Hele ki mal mülk varlık ve diğer dünyevi zevkler, hiç biri baki değil. Var olan tek beka sahibi ve baki varlık Allahu Teala C.C’dir ve dünyevi dertlere çok düşmüş kişiler, bu fenalıktan derhal uzaklaşmalı ve dünyadaki sevgililerinden yüz çevirerek, yüzlerini sonsuz olan, ölümsüz olan O’na dönmelidir.

Ya Baki Entel Baki zikrinin faziletleri şunlardır;

Kul, Allahu Teala’ya; fani hayatın değersizliğinin farkında olduğunu ve önemsediği yegane şeyin O’nun rızası olduğu bildirmektedir.

Kişi fani dünyanın dertleri ile boğuşmaktan yorulduğu zaman, asıl önemli olanın ne olduğunu kendi de hatırlayarak içsel bir rahatlama yaşar
Günahlardan arındırır – kişinin zihnini meşgul eden dünyevi günahlardan arınma sağlar

Ya Baki Entel Baki zikrinin Bazı kaynaklarda 40 defa okunmasının faydalı olduğu söylenmektedir ancak bir gün içerisinde sadece 1 sefer, 2 kez ard arda olmak üzere zikredilmesi daha uygun olacaktır.

Bir defasında dünyevi zevklere ve dünyaya ait olan sevgiliye, aşklara, tutkulara ve günahlara sırt çevirdiği göstermek için, ikinci defasında ise beka sahibi ve baki olan Allah’a yüzünü döndürdüğünü göstermek için olmak üzere 2 kere arka arkaya okunması en sevabı ve makbulüdür.

Nasıl Okunmalıdır
Gusül abdestinizin olduğu her an her dakika ne vakit aklınıza gelse, ya baki entel baki diyebilir, Allah’ın sonsuzluğunu ve tek gerçek olduğunu bildiğinizi hem kendinize hatırlatabilir ve Allah’a da zikredebilirsiniz ancak en uygun olan okunma şekli, her gün en az 2 defa, tercihen sabah namazının ardından okunması ve güne baki olanın sadece beka sahibi olan O’na ait olduğunu zikrederek başlanmasıdır.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
1 2