Zikir

Allah-ın İsminlerini Çok Tekrar Etmek ve Beynimize Etkisi - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
1 2 3 4 5 
Zikir>Allah-ın İsminlerini Çok Tekrar Etmek ve Beynimize Etkisi
Havasokulu 01:26 31.12.17
Edilen duaların yapılan zikirlerin ve çokça tekrar edilen Esmay-ı Hüsna'nın mutlaka sevabı vardır. Ancak bunlardan elde edilecek sonuçları almanın da belli kuralları olmalıdır. Onları yerine gtirmeyen, istediği sonuca ulaşamayacaktır.

Allah’ı zikretmek, Kur’an’ın emridir. Allah’ı zikretmek, herhangi bir isimle olabilir. İnsanların, belli tekamülleri yaşarken, belli isimlerin zikrine ağırlık verdikleri de doğrudur. Mesela, Allah’a karşı muhabbeti esas alan âşıkların zikirleri daha çok Vedud ismiyle olduğu gibi, tefekkürü esas alanların zikri de daha çok Hakîm ismiyledir. Bu da doğrudur.

- Fakat, Allah’ın emir ve yasaklarına riayet etmekten ibaret olan takva vadisinde bir payı olmayan kimsenin sırf “Kuddûs” ismini zikrederek o zaviyede mertebe kat etme ihtimalini düşünmek doğru değildir. Mesele, bu isimlerin lafızlarını tekrar etmek değil, bu isimlerin gösterdiği mananın gereğini yerine getirmektir. Konumuzla ilgili olan Kuddûs isminin bizden istediği şey, Allah’a isyan etmekten meydana gelen kirlerden uzak durmak, maddî çevresini temiz tutmak, temiz bir kişilik kazanmak, başkasına karşı dürüst davranmak gibi tertemiz, güzel bir kişilik sergilemektir.

Fiilî olarak, çevremizi temiz tutmadığımız zaman, -dilimizle günde bin defa Kuddûs ismini çeksek- maddî olarak bu temizliğe bir katkımız olmadığı gibi, manevî çevremizi günahlarla, gafletlerle fiilen kirletip, ondan sonra birkaç defa Kuddûs ismini çekmekle bu kirlerden kurtulacağımızı düşünmek, ne din ne de mantık açısından uygundur.

- Maddî temizlik için, mutlaka elimize bir süpürge alıp yerleri temizlememiz gerektiği gibi, manevî temizlik için de, önce tövbe ve istiğfar süpürgesini dilimize alıp, kalbimizin kirlerini temizlememiz; ardından da kalbin zeminine Kuddûs isminin yansıması olan manevî takva halısını sermemiz ve bu halı üzerinde oturup iman ve amel nakışlarını örmemiz gerekir.

İslamiyet
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi ▪︎
Tugra 01:29 31.12.17
Allah razi olsun Güzel ve yerinde bir hatirlatma olmus
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Havasokulu 08:25 31.12.17
Tugra Nickli Üyeden Alıntı:
Allah razi olsun Güzel ve yerinde bir hatirlatma olmus
Allah-u Zülcelal sizdende razı olsun.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Astra 14:50 31.12.17
Cok faydalı bi paylaşım teşekkürlerr
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Adsense 22:03 01.01.18
thestrainx 22:27 01.01.18
Ben gençken çok fazla ya evvel ya ahir ya semiu ya basar ya habir çektim ve olacak şeyleri önceden hissediyordum. Sonra çekmeyi bıraktım ve zamanla kayboldu o hissim.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
medic 22:56 01.01.18
FarukEfendi 23:21 01.01.18
Allah razı olsun paylaşım için teşekkürler good
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
İpek 20:41 02.01.18
Havasokulu 22:40 02.01.18
werty Nickli Üyeden Alıntı:
Emeğinize sağlık
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
1 2 3 4 5