Alternatif Tıp ve Bitkilerle Tedavi

Karanfil (E. Caryophyllata) Faydaları - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Alternatif Tıp ve Bitkilerle Tedavi>Karanfil (E. Caryophyllata) Faydaları
freebluewolf 09:10 25.08.17
Karanfil (E. Caryophyllata)

Mersingiller familyasındandır. Anayurdu Endonezya'daki, adı yerli dilinde baharat anlamına gelen Moluk takımadalarıdır. Ama, günümüzde daha çok Afrika kıtasının doğusundaki Zengibar ile Hint Okyanusundaki diğer adalarda yetiştirilmektedir, iklimi uygun olmadığından ülkemizde yetişmeyen karanfil ağacı, 10-20 m'ye kadar boylanabilen ve kışın yapraklarını dökmeyen duyarlı bir bitkidir. Derimsi dokulu, parlak ve iri yaprakları dallarda karşılıklı çiftler halinde dizilmiş olup üzerlerinde salgı bezi benekleri bulunur.
Çan biçimindeki pembe renkli çiçeklerinin tomurcukları kurutulduğunda kırmızımsı kahverengine döner. Hoş kokulu olan bu tomurcuklara kısaca 'karanfil' adı verilir. Kısmen gölgeli, soğuk ve rüzgâra karşı korunmalı yerleri seven karanfil ağacı, suyu iyi akıntılı ve asitli toprakları yeğler. Tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır.
Karanfil tomurcuklarında ogenol (ojenol) adı verilen hidrokarbon, şahsilik asit ve karyofıllin içeren bir uçucu yağ (esans) bulunur. Karanfılyağı da denilen bu esans, diş hekimliğinde sıkça yararlanılan antiseptik ve ağrı kesici ilaçların yapımında kullanılır. Karanfil tomurcukları ise, bazı reçel, yemek, turşu ve baharatlı şarapların yapımında çeşni olarak kullanılmaktadır.
Karanfil tomurcuklarının ve karanfilyağının sağlığa yararlı etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle özetlenebilir:
1. Karanfil tomurcukları uyarıcıdır. Özellikle sindirim sistemi üzerinde uyarıcı etki yapar.
2. Gaz söktürücüdür.
3. Mide bulantısını bastırır. Kusmaları önler.
Bu etkilerinden yararlanılmak üzere piyasada satılan karanfil tomurcuklarından bir tutam (7-8 tane) alınıp 1 bardak kaynar suya atılır. 10 dakika demlendirilerek hazırlanan infüzyon ılık olarak içilir.
1. Karanfil tomurcukları nefesin kötü kokusunu yok eder. Bunun için tomurcuklar ağızda çiğnenip sert bakiye tükürükle atılır ya da yukarda tarifi verilen infüzyonla gargara yapılır.
2. Karanfil tomurcuğu ağrı kesici ve hafif uyuşturucudur. Bu etkilerinden yararlanılarak diş ağrısını kesmekte kullanılır. Bir adet karanfil tohumu ağıza alınır. Ağrıyan çürük dişin yakınına getirilir ve bir süre orada tutulur ya da gene piyasada satılan karanfilyağı biraz pamuğun üzerine damlatılır ve pamuk ağrıyan dişe bastırılır.
3. Karanfılyağı romatizma ve nevralji ağrılarının hafifletilmesinde yararlı olur. Bunun için karanfilyağı ağrılı yerlere dıştan ovuşturularak uygulanır.

Karanfilin Yararları:

Ağrı kesici ve dezenfekte özelliği vardır.(diş ağrısında bir kaç tane karanfil dişin üstüne konur ve çiğnenir.)
Hafızayı güçlendirir.
Mide zayıflığından kaynaklanan ishali keser.
Karaciğer hastalıklarına iyidir.
Beyine güç verir, beş duyuyu güçlendirir.
Güzel kokulu olması sebebiyle şerbetlerde, meyve likörlerinde ve tatlılarda kullanılır.
Karanfil yağı, ağrı olan yere masaj yapılarak uygulanır.
Karanfil yağı, ağız ve mide kokularını giderir, sinirleri uyuşturur.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
Havasokulu 09:30 25.08.17
Sayın freebluewolf, lütfen kaynak belirtiniz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
freebluewolf 10:07 25.08.17
Kaynak Belirtmiştim Silindiği için gerek görmedim. Kendi Blog sitemdir @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Teşekkürler

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Havasokulu 10:18 25.08.17
freebluewolf Nickli Üyeden Alıntı:
Kaynak Belirtmiştim Silindiği için gerek görmedim. Kendi Blog sitemdir @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Teşekkürler


İçerik size ait ise sorun değil. Blog sitesinin linkini vermek yasak olduğu için kaldırılmıştır. Teşekkür ederiz.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Tuana 11:05 25.08.17
Allah razı olsun faydalı paylaşımm teşekkürler

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi