Havas Dersleri

Huruf-u Mukattaa Nedir? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

1 2 3 
Havas Dersleri>Huruf-u Mukattaa Nedir?
Havasokulu 13:22 18.08.17Kur’ân-ı Kerim'de elifbadaki harf sayısınca, yirmi dokuz surede huruf-u mukattaa vardır.


Huruf-u mukattaa, sûre başlarında kesik kesik, ikisi üçü birleşik veya tek başına yazılı bulunan harflerdir. Zaten bu harfler okunurken de teker teker okunur, bir kelime gibi okunmaz.

Huruf-u mukattaa'nın Kur’ân-ı Kerim'deki yerleri de şöyledir:

Altı sûrede elif-lâm-mîm vardır. Bunlar; Bakara, Âl-i İmrân, Ankebût, Rûm, Lokman ve Secde sûreleridir. Â'râf Sûresi'nde de Elif-lâm-mîm-sâd bulunmaktadır.

Beş sûrede elif-lâm-râ vardır. Bunlar; Yunus, Hûd, Yusuf, İbrahim ve Hicr sûreleridir. Ra’d Sûresi'nde de elif-lâm-mîm-râ vardır.

Altı sûrede hâ-mîm vardır. Bunlar; Mü’min, Fussilet, Zuhruf, Duhân, Câsiye ve Ahkaf sûreleridir. Şûrâ Sûresi'nde de hâ-mîm-ayin-sîn-kaf bulunmaktadır.

Ayrıca, Şuarâ ve Kasas sûrelerinde tâ-sîn-mîm, Neml Sûresi'nde tâ-sîn, Meryem Sûresi'nde kâf-hâ-yâ-ayîn-sîn-kaf, Tâhâ Sûresi'nde tâ-hâ, Yâsin Sûresi'nde yâ-sîn, Sâd Sûresi'nde sâd, Kaf Sûresi'nde kaaf, Kalem Sûresi'nde de nûn harfi bulunmaktadır.

Bu Huruf-u mukattaa harflerin hikmet ve özellikleri de kısaca şöyledir:

1. Bu harfler Kur’ân’ın îcâzını ve mucizeliğini gösterir. Yani, Kur’ân’a, ilk nâzil oluşundan bu zamana kadar hiçbir insan eli karışmadığı gibi, bundan sonra da karışmayacaktır. Ayrıca Kur’ân’ın bir harfinin dahi taklidi mümkün olmamıştır ve olamayacaktır.

2. Bu harfler İlâhî bir şifredir. İnsan aklı onun mânâsını anlamaya güç yetiremez. Bu şifrenin anahtarı sadece Peygamber Efendimiz'dedir (a.s.m.). Yani bu harflerin mânâsını tam olarak ancak Peygamberimiz (asm) bilir ve anlar. Bu da Peygamberimiz (asv)'in çok üstün bir zekâ ve anlayışa sahip olduğunun bir alâmet ve işaretidir.

3. Cenab-ı Hak bu harflerle has kullarından bazılarına birtakım mânevî işaretler de vermiştir. Yani Ehl-i velayet, ehl-i tahkik seyr ü sülûk-i rûhâniyeye ait çok muamelât-ı gaybîye işâratını onlarda bulmuşlardır. Zaten tefsirlerde bu harflere bazı mânâlar verilir ki, müfessirler, “Bunun mânâsı böyledir dememişler, sadece te’vil gibi birtakım işaretlerde bulunmuşlardır. Meselâ, elif-lâm-mîm’e Elif-Allah, lâm-Cebrail, mîm-Muhammed mânâsını vermişlerdir. Yâni, Kur’ân-ı Kerim, Allah tarafından, Cebrail (a.s.) vasıtasıyla Muhammed’e (a.s.m.) indirilmiştir.

Huruf-u mukattaa'nın gerek okunması, gerekse yazılmasının maddî ve manevi pek çok tesir ve faydaları vardır.Abdullah bin Mes’ud’un (r.a.) rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuşlardır:
Kim Allah’ın kitabından bir harf okursa, onun için bir sevap vardır. Her sevap da on misli kadar artar. Elif-lâm-mîm bir harftir, demiyorum; elif bir harf, lâm bir harf, mîm de bir harftir. Huruf-u mukattaa'nın mühim bir özelliğini de Bediüzzaman Hazretleri mealen şöyle ifade eder;

Bu harfler okunur veya yazılırsa maddî ilâç gibi tesir ettiği gibi, daha bir çok maksatlar için de fayda verir.

1. İşârâtü'l-îcâz
2. Tirmizi, Sevabü'l-icâz
3. Lâtif Nükteler

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
İlkcan 13:56 18.08.17
Emegine sağlık @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Şah 14:09 18.08.17
Ellah c.c razı olsun inşaEllah

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Eysan 17:23 18.08.17
İlk defa duydum ALLAH C.C razı olsun @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] kardeşim

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Labezerin 12:22 21.10.17
Allah razı olsun hocam.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Eylül 20:46 22.10.17
Havasokulu 22:27 25.10.17
Eysan Nickli Üyeden Alıntı:
İlk defa duydum ALLAH C.C razı olsun @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] kardeşim

Allah-u Zülcelal sizlerden de razı olsun.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
ayperi 22:44 25.10.17
Allah razı olsun emeğinize yüreğinize sağlık

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
werty 01:59 26.10.17
FarukEfendi 03:05 29.10.17
1 2 3