Pratik Bilgiler

Bir yıl şeker yemezsek ne olur? - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
1 2 3 
Pratik Bilgiler>Bir yıl şeker yemezsek ne olur?
aşk 08:57 19.06.15

Hepimiz şeker gibi insanlarız şeker yemesek kaybedeceğimiz bir şey olmaz sanırım.

Denemeye değer sanki.

Bu yazı Amerikalı bir ailenin şekersiz 1 yıl geçirdiği yazının Türkçe'ye çevrilmiş halidir.

Bir zamanlar sağlıklıydım ya da en azından öyle olduğumu düşünüyordum. Tabii, bütün bir günü geçirebileceğim yeterli enerjim yoktu, ama Amerika'nın yorgun kitleler için sürekli televizyonda çığırtkanlığını yaptığı reklamları düşününce enerji eksikliğinden muzdarip olan tek kişinin ben olmadığımın farkına vardım.

Ailemden herkesin gelecek soğuk algınlığı ve grip sezonundan ölesiye korktuğunu ve Ocak ayında da misofobi, yani mikrop bulaşmasına karşı aşırı korku geliştireceklerini biliyordum.

En azından, şekerin etkileri hakkında bazı rahatsız edici yeni bilgiler duyana kadar ben de öyle düşünmüştüm.*Çoğu uzmana göre, şeker pek çok Amerikalı'nın şişman ve hasta olmasının asıl sebebi.*Bu konu hakkında daha çok düşündükçe söylenilenler daha mantıklı gelmeye başladı.

Yedi Amerikalı'dan biri metabolik bir hastalığa sahip. Üç Amerikalı'dan biri obez. Diyabet oranı hızla artıyor ve kardiyovasküler hastalıklar da Amerika'nın bir numaralı katili olarak biliniyor.

Bu teoriye göre, bu hastalıkların hepsi ve dahasının asıl kaynağı bizim beslenme alışkanlıklarımızdaki maddeye yani şekere dayanıyor.

Ortaya atılan bütün yeni bilgileri topladım ve bunları formüle ettim. İlave şeker içeren gıdaları yemeden bütün bir yılı geçirmenin ailemiz (ben, kocam ve yaşları 6 ve 11 olan iki çocuk) için ne kadar zor olacağını görmek istedim.

Sofra şekeri, akçaağaç şurubu, agave veya meyve suyu gibi ilave tatlandırıcı içeren her şeyi kesecektik. Tatlı orijinal ve doğal kaynağına (örneğin, bir parça meyve) bağlı olmadığı takdirde de yenmeyecekti.

Araştırmalarımıza başladığımızda, tortilla, sosis, tavuk suyu, salata sosu, söğüş et, kraker, mayonez, pastırma, ekmek ve hatta bebek maması gibi çok şaşırtıcı gıdalarda şeker bulduk.*Neden bu gıdalara bu kadar şeker ekleniyordu?

Bu yiyecekleri daha lezzetli hale getirmek, raf ömrünü uzatmak ve paketlenmiş gıda üretimini daha ucuz hale getirebilmek içindi bütün bunlar.

Bana deli diyebilirsiniz, ama bir yıl boyunca ilave şekerden kaçınarak büyük bir maceraya atıldım. Ne olacağını merak ediyordum. Nasıl olacağını, ne kadar ilginç şeylerle karşılaşabileceğimi ve ne kadar zor olacağını bilmek istiyordum.

Araştırmama devam ettikten sonra, şekeri hayatımızdan çıkararak hepimizi sağlıklı kılacağıma ikna oldum. Şeker yememenin beni gerçek ve somut bir şekilde daha iyi hissettirebileceğini beklemiyordum.

Bu, güç algılanan bir şeydi ama fark ediliyordu;ilave şeker olmadan yemek yedikçe, daha iyi ve daha enerjik hissettim.*Kocamın doğum gününde yaşadıklarım da bunu bana kanıtladı. Hiç şeker kullanmadan geçirdiğimiz bir yıl boyunca, bir aile olarak kurallarımızdan biri her ay gerçek şeker içeren bir tatlı yiyebilmekti.

Doğum gününde tatlıyı kendin seçmek zorundaydın. Zamanla, Eylül ayına kadar damak tadımızın yavaş yavaş değişmeye başladığını ve aylık tatlı kaçamağımızdan da daha az zevk almaya başladığımızı fark ettim.

Kocamın doğum günü kutlaması için istediği çok katlı muz kremalı pastayı yediğimde bir şeyler olduğunu anladım. Hem yediğim pasta diliminden zevk almadım hem de bir dilimi bile bitiremedim. Yeni damak tadıma bu muz kremalı pasta hastalıklı bir şekilde tatlı geldi ve dişlerimi ağrıttı.

Başım ağrımaya ve kalbim küt küt atmaya başladı; kendimi berbat hissettim. Toparlanmaya başlamadan önce başımı yasladığım kanepede bir saat uzandım."Tanrım," diye düşündüm, "şeker beni kötü hissettiriyor, çünkü daha önce fark etmediğim hemen hemen her şeyin içinde şeker varmış."

Şekersiz bir yıl sonunda bu bir yılın hesabını yaptım, çocuklarımın okula hasta oldukları için gidemedikleri gün sayısıyla şeker kullanmadığımız dönemdeki devamsızlıklarını karşılaştırdım. Fark dramatikti. Büyük kızım, Greta'nın geçen seneki 15 günlük devamsızlığı bu sene iki güne düşmüştü.

Bedenim şekersiz geçirilen bir yıl için bana teşekkür ediyor gibiydi.*Artık enerji konusunda hiçbir endişem yok. Grip sezonu geldiğinde büyük bir korkuyla çocuklarımla yatağın altına saklanmıyorum.

Böyle bir şeyin üstesinden geldiğimize göre vücutlarımızın da gelecek herhangi bir tehlike için donatılmış olduğunu düşünüyorum.

Artık ailecek daha az hasta oluyoruz ve daha çabuk iyileşiyoruz. Bu bir yılın sonunda artık daha sağlıklı ve daha güçlüyüz.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi ▪︎
ÖzeDua 18:33 26.06.15
Şekeri bırakmak için iyi bir yazı. Tsk.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
daisy 03:50 29.12.16
benim gibi sekeri hayatımdan asla çıkaramam diyen biri için güzel bir örnek utandım
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
HilafiHuzur 08:05 29.12.16
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] belki yeri deyil ama ne nefis varmış maşallah ben 3 ay yemedim ondan sonra aynen yukaridaki gibi 1 dilim pasta ,baklava vs. Midenizi agritiyor ama karar verdim sekeri birakiyorum Allah.cc herseyin icine seker katmis fazlaya gerek yok
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
İnşirah 19:56 06.03.17
Tatlıyı o kadar çok seviyorum ki,benim için zor geliyor bırakmak,bu yazıyı okuyunca etkilenmemek de elde değil..
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
yigido3358 14:06 15.03.17
Allah razı olsun. Çok güzel bir yazı, ben tatlıdan hep uzak dururum hatta çaya bile şeker atmam ve kendimi hep dinç hissederim.Ayrıca bağımlılık yapıyor. Tatlıcı arkadaşım var yanına gittiğimde bir kaç kez zorla yedirdi, yani ikram etti baktım vücut istiyor şimdi hiç yemem oda ısrar etmez.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
İlkcan 20:40 01.04.17
Bana göre tatlısız hayat olmazzz
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Hadimul Haremeyn 21:01 01.04.17
allah razı olsun paylaşımın için tşk ler
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
madlen 23:15 05.05.17
Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
serkan2553 23:22 05.05.17
ben şekeri yemezsem tatlı krizine girerim
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
1 2 3