Sağlık

Standart Kalp ağrısı ve bypass ameliyatı - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

Sağlık>Standart Kalp ağrısı ve bypass ameliyatı
aşk 02:09 17.02.17
KALP AĞRISI

Zaman zaman kalpte bir takım ağrılar meydana gelebilir. Bunları hemen kötüye yormak doğru değildir. Ama bu, zaman zaman değil de, çoğu zaman haline dönüşüyorsa endişe edilmesi yerinde bir karar olacaktır. Bu kararın sonrası da hemen bir doktora görünüp muayene olmak olacaktır. Şayet bir problemin varlığı o problemi görmezden gelerek çözülemez. Tam aksine gecikmeniz problemi [...]Kelimenin aslı “aynı işi yapacak diğer yol” anlam şeyler şekillenmeye başladı. Her organ gibi kalbimizin de yaşamak ve görevini yapmak için kanla beslenmeye gereksinim duyar. Kan, kalp kasımıza koroner arter adı verilen atardamarlar yoluyla gelir. Bu damarlardaki tıkanmanın çok fazla olduğu veya damarın tamamen tıkalı olması durumunda, kanın başka bir damardan akması için başvurulan cerrahi operasyona “Bypass” adı verilmektedir.

METOT NASILDIR?

Bypass, genel anestezi uygulanarak yapılır. Süre olarak genelde 2 saat, hastanın durumuna göre daha fazla da sürebilmektedir. Bypass için doktorunuzun tercih ettiği toplar veya atardamardan, uygun uzunlukta damar parçası alınır. Daha sonra bu damar parçasının arterdeki tıkanmanın olduğu bölgeye nakledilmesi ve ilgili kalp kısmına daha fazla kan gönderilmesi amaçlanmaktadır.

Son yıllarda uyluktan alınan damara oranla, eğer kullanılabiliyorsa;

Atardamar olarak; iç meme atardamarı, kol atardamarı, karın duvarı atardamarı ve mide atardamarı tercih edilmektedir. Atardamarlar çok daha fazla tercih edilmektedir. Bunun sebebi sonraları oluşabilecek olan aterosklerozu ( damar sertliği ) engellemektedir. İlaveten atardamarlar daha uzun süre açık kalabilmektedir.

Toplardamar olarak ise; bacaklar ve nadir olarak koldan elde edilir.

NEDEN YAPILIR?

Kalp, insan için hayati öneme sahiptir. Hiç durmadan çalışır. Şayet kalbi besleyen damarlar olan koroner atardamarın herhangi bir nedenle tıkanması durumunda kalp beslenemez, oksijen gitmez. Beslenemeyen ve oksijen gitmeyen kalp ise teklemeye başlar. Biz buna kalp krizi diyoruz. Kalp krizi sonucunda kalp kasında hasar meydana gelir. Daha da ötesi hasta kaybedilebilir.

AMELİYAT NASIL YAPILIR?

Hastaya genel anestezi işlemi uygulandıktan sonra göğüs kafesi kemiği boydan kesilerek göğüs kafesi iki yana açılır. Hasta kalp-akciğer makinesine bağlanır. Bu işlem sonrasında, kalp yerinden çıkarılmadan özel bir ilaçla durdurulur. Daha sonra yukarıda açıklanan bypass işlemi yapılır. Başarılı bir bypass ameliyatından sonra kalp tekrar

Hastaya genel anestezi işlemi uygulandıktan sonra göğüs kafesi kemiği boydan kesilerek göğüs kafesi iki yana açılır. Hasta kalp-akciğer makinesine bağlanır. Bu işlem sonrasında, kalp yerinden çıkarılmadan özel bir ilaçla durdurulur. Daha sonra yukarıda açıklanan bypass işlemi yapılır. Başarılı bir bypass ameliyatından sonra kalp tekrar çalıştırılarak, kalp-akciğer makinesi bağlantısı kesilir.

AMELİYAT SONRASI

Bypass, çok başarılı bir ameliyattır. Ameliyat sonrası sadece hastanın şikâyetleri ortadan kalkar. İyileşme dönemi 2–3 ay kadar sürebilir. Hasta ameliyat sonrası beslenmesinden kıyafetine kadar her şeyine dikkat etmelidir. Nadiren de olsa çok az hastada 10 yıl sonra ikinci bir ameliyat ihtiyacı meydana gelebilmektedir

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
SiLence 11:36 06.05.17
Paylaşım için teşekkürler.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up