Tarih

Fili astılar.. - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Tarih>Fili astılar..
Adalet 16:46 02.07.18
Mary, tarihin asılarak idam edilen ilk fili.

13 Eylül 1916’da Amerika Birleşik Devletleri’nin Tennessee eyaleti, Erwin kasabasında bir sirkte gösteri yapan Mary, bakıcısının kendisini kızdırması sonucunda bakıcısına saldırmış ve onu öldürmüştür.

Charlie Sparks’a ait seyahat eden bir sirkin baş oyuncusuydu Mary. 1916 yılının soğuk bir Şubat ayında, Mary’nin her zamanki bakıcısı rahatsızlandı ve kendisine deneyimsiz bir bakıcı atanmak durumunda kalındı. Çünkü beş tonluk bir Asya fili olan Mary’siz bir performans düşünülemezdi. Deneyimsiz bakıcı Mary’i teşvik etmek isterken onu bilinçsizce yaraladı. Acılar içerisindeki Mary sinirlenerek bakıcısını ezince olanlar oldu. Erwin mahkemesinde cinayet suçundan yargılanan Fil Mary suçlu bulundu ve idamına karar verildi. Mary, Erwin kasabasından 40 km uzaklıktaki Kingsport kasabasının meydanında resimde görüldüğü gibi asıldı.

Tabii ki beş tonluk bir fil olan Mary’i sehpa ve halatla asamazlardı. Erwin, yolları yeni inşa edilen, hızla gelişen bir kasabaydı. Bu nedenle o civarda çalışma yapan bir tren yolu vinci kullanılmaya karar verildi. İlk denemede beş tonluk fili taşıyamayan vincin zinciri koptu, yere düşen Mary’nin kalçası ve bacakları kırıldı. İkinci seferinde ise daha da güçlendirilmiş bir zincir bulundu ve idam tekrardan gerçekleştirildi. Bu sefer başarılı olmuştu ve Mary adını, cinayet suçundan dolayı asılarak idam edilen ilk fil olarak insanoğlunun kirli tarihine yazdırmıştır.


Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi ▪︎
RvP 16:50 02.07.18
Sirke giden insanları anlamıyorum. Ortamın büyüsüne kapılıp ardında yatan kara gerçeği görmüyorlar. Oradaki hayvanlar doğal yaşamlarından koparılıyor, söz dinleyene kadar dövülüyor, elektrik veriliyor, aç bırakılıyor... ve daha pek çok şeye maruz kalıyor.

Sirklere gitmeyin...
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Nur28 00:21 08.09.18
Bu hikayeyi okuduğumda günlerce etkisinde kalmıştım.
Çok üzücü bir olay, hayvanlara eziyet edenlere rabbim
Hidayet versin.
Hayvana merhamet etmeyen, insan merhamet hiç etmez.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Cevapla Up