Tecrübe Ettikleriniz

insanın kendi sesi - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

1 2 
Tecrübe Ettikleriniz>insanın kendi sesi
zafer01 20:31 20.07.18
insan kendi sesini neden tanıyamaz? kaydettiği sesini dinlediğinde neden farklı gelir? Bilenlerin cevaplarını bekliyorum

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Facebook Twitter Google Digg LinkedIn tumblr Getpocket Reddit Email
iyiruh 21:47 20.07.18
Ben sen olsam hiç böyle bir konunun sıkıntısına girmem.Ne önemi var allah vermis dil agız kendimizi ifade etmek icin. Bu ses kayıt cihazlarından kaynaklanıyordur sesinin farklı çıkması bak bende merak ettim şimdi neden insan kendi sesini tanıyamaz Dünya çalkalanır bu soruyla

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Taykel 22:04 20.07.18
ses kayıt cihazı ve sesi aldığın alet önemli bunun için çok para vermen lazım

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Ada 22:19 20.07.18
İnsan kayıt cihazına kaydedilmiş kendi sesini dinlerken hayli şaşırır. Hatta o sesin kendisine ait olmadığını bile söyleyebilir. Halbuki bir başkasının sesi kayıt cihazından dinlenirken normal konuşma sesi ile bir fark duyulmaz.

Ses havada gözle görülmeyen dalgalar halinde yayılır. Bu dalgalar kulağımıza girip orta kulağımızdaki kemikleri titreştirdiklerinde beyne giden sinyaller vasıtasıyla o sesi duymuş oluruz.

İnsanın kendi sesi kendisi için özeldir. Sizin dışınızdaki herkes sesinizi sizin duyduğunuzdan daha farklı duyarlar. Çünkü onlar sizin ağzınızdan çıkıp havada ilerleyip kulaklarına gelen sesi duyarlar ama siz kendi sesinizi iki farklı yoldan işitirsiniz.

Bir taraftan ağzınızdan çıkan ses havada yol alıp diğer insanlara ulaştığı gibi kendi kulağınıza ulaşır. Diğer taraftan da başın içinden kemiklerden kaslardan geçerek içerden kulaklarınıza ulaşır. Beyin bu iki farklı yerden gelen bilgileri birleştirir ve siz kendi sesinizi duyarsınız.

İnsanın başı içinde kemikler kaslar sinüsler beyin ve çeşitli salgılar vardır. Bunların kimi sert kimi yumuşak kimi de sıvıdır. Bunların her birinin sesi geçiriş özelliği farklıdır. Kafa içindeki iletişimde genel olarak sesin düşük frekanslı kısımları kuvvetlenir. Bu nedenle sesiniz kendinize başkasının duyduğundan daha farklı tonda gelir.

Kayıt cihazından sesiniz ise kulaklarınıza diğer insanlara ulaştığı gibi havadan ulaşır. Aslında o sizin herkesin tanıdığı hakiki sesinizdir ama size yabancı gelir. Kafanızın içinden gelen sesi daha iyi duyabilmek için iki kulağınızı sıkı sıkıya kapatın ve konuşun. Duyduğunuz ses aşina olduğunuz sesinizin kafanızın içinden geçip gelen kısmıdır..

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Tuana 22:22 20.07.18
Ses havada basınç dalgaları oluşturarak yayılır. Kulağımıza ulaşan ses dalgaları kulak kanalı boyunca ilerler ve iç kulaktaki koklea olarak isimlendirilen salyangoz şeklindeki yapıda bulunan tüy hücreleri tarafından algılanır. Tüy hücreleri ses dalgalarını sinir iletilerine dönüştürür. Bu sinyaller sinir hücreleri tarafından beyne iletilir ve böylece ses duyulmuş olur.

Kendi ses kaydımızı dinlediğimizde çoğunlukla duyduğumuz sesten rahatsız olur ve kayıttakinin kendi sesimize benzemediğini düşünürüz. Çünkü normalde kendi sesimizi iki şekilde algılarız. Konuştuğumuzda oluşan ses dalgaları diğer dış kaynaklı sesler gibi havada yayılırken kulağımıza ulaşır ve kokleadaki tüy hücreleri tarafından algılanır. Ancak ses dalgalarını oluşturan ses telleri titreştiğinde bu titreşimler boynumuzdaki ve başımızdaki kemikler tarafından da iletilir. Kokleaya ulaşan bu titreşimlerin frekansı havada yayılan sesin frekansından daha düşüktür. Kendi sesimizi bu iki farklı yoldan ulaşan ses dalgalarının birleşimi şeklinde algılarız.

Ses kayıt cihazları sadece havada yayılan ses dalgalarını algıladığı için sesimizin vücudumuzun içinde iletilen bileşenini duyamamış oluruz. Dışarıdan gelen sesleri engelleyen kulaklıkları taktığımızda ise sadece “kendi iç sesimizi” algılarız.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Savatage 07:43 17.11.18
İşin bir garip kısmı daha var dua okurken yada zikr yaparken çok ileri sayılarda ağızdan çıkan fısıltı senin değilmiş gibi gelmeye başlıyor bilmem sizde oluyormu ? Sanki fısıltı git gide şiddetleniyor ve sanki kendi ağzından bir başkası söylüyormuş gibi oluyor.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Crawlinq 11:56 17.11.18
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] kardeşime katılıyorum bizzat bende yaşadım.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
mahnur 23:13 11.12.18
Lucifer 01:41 13.12.18
güzel bir soru sormuşsun ama ses kayıt cihazı önemli bence

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Ozay 01:58 22.12.18
Gercekten dua ve zikirlerde belli bi sayıyı geçince ses tonu farklilaşıyo

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
1 2