Havas Dersleri

Havasın Orucu ve Sırları - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
Etiketlenen Kullanıcılar

1 2 
Havas Dersleri>Havasın Orucu ve Sırları
Havasokulu 22:23 28.01.18
Havasın Orucu ve Sırları

Oruç üç derecedir;
a-)Havasın (seçkinlerin) orucu
b-)Avamın (halkın) orucu
c-)En üst seçkinlerin orucu

a:==>>Havasın (Dini Seçkinlerin ) Orucu ve Sırları
Havasın,yani dini bakımdan üstün olanların orucu,bütün organlarını günahtan korumaktır.Bu organlar altı tanedir;

1-)Gözü Korumak:==>>Kalbi meşgul edecek,kendisine Allah'ı hatırlamaktan alıkoyacak,dini bakımdan kötü ve mekruh olan her şeye bakmaktan kendini korumaktır.

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki;
Şehvet ile bakmak,şeytanın zehirli oklarından bir oktur.Kim Allah'tan korktuğu için şehvetle bakmaktan kendini korursa,Yüce Allah ona öyle bir iman nasip eder ki,bunun zevkini ta kalbinde duyar.
Yine Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki;
Beş şey orucu bozar (sevabını azaltır)
1-)Yalan Konuşmak
2-)Dedikodu Yapmak
3-)Kovuculuk Yapmak
4-)Yalan Yere Yemin Etmek
5-)Şehvetle Bakmak

2-)Dili Korumak:==>>Dili yalandan,dedikodudan , koğuculuktan , kötü konuşmaktan,çirkin söz söylemekten ve gereksiz tartışmalardan korumaktır.Dil,zikir,tesbih ve Kur'an okumakla meşgul olmalıdır.

3-)Kulağı Korumak:==>>Kulağı dinin hoş karşılamadığı şeylerden korumaktır.Konuşulması yasak olan her şeyin dinlenmesi de yasaktır.Bunun için Yüce Allah bu çeşit sözleri dinleyenler ile haram yiyenleri bir seviyede tutarak şöyle buyurmuştur.

Onlar yalan dinleyenler,haram yiyenlerdir (Maide Süresi'42)
Dedikodunun yapılmasına seyirci kalmak haramdır.

Yüce Allah buyuruyor ki;
Siz de onlarla günahta ortak olursunuz (Nisa Süresi'140)

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki;
Dedikodu yapan ve dinleyen,günahta ortaktırlar.

4-)Diğer Organları Korumak:==>>El,ayak ve diğer organları kötülükten,mideyi ise iftarda şüpheli şeylerden korumaktır.Zira helel yemek ile oruca başlayıp,haram ile orucu açmanın bir faydası yoktur.Bu şekilde oruç tutanlar bir evv yapacağım diye,bir şehri yıkanlara benzerler.Zira helel lokma çeşidi itibariyle değil,çokluğu itibariyle zararlıdır.Orucun anlamı,bu zararlı şeyleri azaltmaktır.Zararı dokunur korkusu ile,çok ilaç içmekten kaçınıp da az da olsa zehir içmeye yeltenen ahmaktır.

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki;
Nice oruç tutanlar var ki,tuttukları oruçtan,aç ve susuz kalmaktan başka kazançları yoktur.

5-)İftarda Az Yemek:==>>İftar vakti,helal yemekten de olsa mideyi tıka basa doldurmamak gerekir.Zira Allah yanında kapıların en kötüsü,helalden bile olsa tıka basa doldurulan midedir.
Orucun amacı şehveti kırmaktır.Zira şehvetler yemek ve içmekle kamçılanır.Durum bu olduğuna göre,gündüz yemediğini bir oturuşla yemenin ve böylece şehveti azıtmanın ne anlamı vardır.Birçokları,orucun gerçek anlamının tam tersine,yemeklerini Ramazan ayına ayırıp,akşamleyin sofralarını nefis yemeklerle donatır ve diğer aylarda yemediklerini bu ayda yerler.Oysa oruçtan amaç,Allah korkusunu sağlamak için şehveti kamçılayan yemekten ayrı kalmaktır.Gündüz aç kaldıktan sonra,akşama güzel yemeklerle karnı doldurmanın bu amaca hizmet etmediği açıktır.

6-)İftardan sonra Korku İle Ümit Arasında Olmak:==>>İftarını açan,orucu kabul olunan mukareblerden mi yoksa kabul olunmayan gazaba uğramış kimselerden mi olduğunu düşünmelidir.Hatta yalnız oruçta değil,yapılan her ibadetin sonunda böyle düşünmek gerekir.İmam Gazali

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Eylül 00:14 29.01.18
TMO 02:04 04.02.18
werty 02:06 04.02.18
Capella 09:35 05.02.18
Allah razı olsun hocam.

Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
gunes 11:20 05.02.18
İpek 22:47 07.02.18
BEHRAM 17:34 10.02.18
FFurkaNN 18:46 10.02.18
Derdekea 00:53 17.02.18
1 2