Meditasyon ve Yoga

Yoga Eğitmenlerinden bir makale - Havas Okulu
Mobil Görünümdesiniz Klasik Görünüm için TIKLAYINIZ Kayıt ol
Havas Okulu
1 2 
Meditasyon ve Yoga>Yoga Eğitmenlerinden bir makale
DiLara 23:55 15.01.17
Yoga zannedildiği gibi bir din değildir, kişinin bedeni, zihni ve ruhunu birleştirmesine yarayan eski bir bilimdir; yoga sözcüğü de zaten birlik anlamına gelmektedir.

Yoga ve Meditasyon’un Sağlığa Faydaları

Bugün sizlere Turgutreis Sabancı Parkı’nda bir dersine katıldığım 20 yıllık yeşil şal diplomalı bir Kung Fu-Toa (Uzak Doğu Sporları) ve Hatha Yoga hocası olan Nursen Aslandoğan’ı tanıtmak istiyorum. Kendisi sizlere Yoga felsefesi ve uygulamaları hakkında bir yazı hazırladı. Araya girmeden sözü meslektaşıma bırakıyorum.

Burçak Alkanlı - Nursen Aslandoğan

Yoga Eğitmenleri

“YOGA - (SESSİZLİĞİ DİNLEMEK)

Yoga zannedildiği gibi bir din değildir, kişinin bedeni, zihni ve ruhunu birleştirmesine yarayan eski bir bilimdir; yoga sözcüğü de zaten birlik anlamına gelmektedir. Yoga sözcüğü, Sanskrit dilinde "yuj" sözcüğünden türemiştir ve birleşmek, bir araya gelmek anlamındadır! Yoga birçok farklı dalları olan bir bilimdir.

Farklı yoga türlerinin amaçları hemen hemen birbirinin aynıdır: İnsanı "esir" eden duygu ve düşüncelerden kurtararak yücelmesine yardımcı olmaktır. Yoga, hayale dalmayan bir zihne sahip olma yöntemidir. Burada ve şimdide olma bilimidir. Yoga, artık geleceğe yönelmemeye hazırsın anlamına gelir. Artık umut etmemeye ve var oluşunun bir adım önünde olmaya hazırsın demektir. Yoga, gerçekle olduğu gibi yüzleşmek demektir.

YOGA HAREKETLERİNİN FAYDALARI

Yoga Ayurvedik tıbbın değerlerini taşır, ayurveda tıbbı yüzyıllar önce tabii zamanının imkânları içerisinde kişi sağlığını mükemmelce korumuş ve kesin çözümler üretmiştir. Günümüzde özellikle batı''da pek çok tıbbi merkezde Yoga'dan istifade edildiği görülüyor.

Yoga sağlık sistemi iskelet yapısından başlayıp, zihne kadar uzanan son derece karmaşık bir o kadar faydalı çalışmalardan oluşur. Beden yapısındaki tüm kaslar, pelvis, omurga, göğüs kafesi, boyun ve bedenin tüm katmanları çalışma sırasında esnetilir. Bu sırada iç organlar uyarılır ve güçlendirilir. Yoga uygulamalarının yenileme ve düzeltme etkileri tüm bedende ve iç organlarda hissedilir. İç basınçlardaki değişikler özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur, Yoga hareketleri ile pek çok organ ve salgı bezlerine basınç uygulanır. Yoga çalışmalarının tamamında kan dolaşımı etkilenir ve iç organlara derin masaj yapılır.

MEDİTASYON - İÇSEL YOLCULUK

Meditasyon çok eskilere dayanan bir tekniktir. Ve birçok kültürde varlığını sürdürmektedir. Önceleri Doğu' ya has bir yöntem olan meditasyon modernize edilerek günümüz insanlarının kolayca uygulayabileceği hale getirilmiştir.

Meditasyon, basitçe zihnimize doğru şeyleri düşünmeyi öğretmenin bir yoludur. Bedeni ve zihni sakinleştirerek iç gücümüzle temasa geçebilmemizi sağlar. Meditasyonun gerilimi azalttığı, hatırlama ve öğrenme yeteneğini geliştirdiği, enerjiyi ve iç sakinliği arttırdığı yapılan deneyler sonucu birçok kez ispatlanmıştır. Sistemli ve düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde sonuçlarına kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Düşüncelerden özgür olmak, düşüncelerden arınmak Meditasyon'un ta kendisidir. Düşünceleri kendi akışına bırakmak ve onları seyretmek, bu gözlem ki zihnin faaliyetini yavaşlatır. Meditasyon’un başta gelen amacı içsel yaşamımızın farkına varıp, onunla iletişim kurmaktır. Nihai amaç, hayatın ve bilincin kaynağına ulaşmaktır. İnsan, bilmediklerinin esiridir, bildiklerinin ise efendisidir ve içimizde her ne zayıflık varsa onu keşfederek ve onun nedenlerini, işleyiş biçimlerini anlarsak ve sadece bu bilmek dahi onu yenmemiz demektir. Zihin sükûnet bulduğunda kendimizi saf tanık halimizle görüp, tanırız. Meditasyon'un amacı, insanı tembellikten, huzursuzluktan ve hareketsiz kalmaktan tamamen kurtarır. Meditasyon ile elde edilen yüksek bilinç, insana sonsuz bir mutluluk ve huzur verir, fiziksel bedenin kontrol altına alınmasıdır. Meditasyon sırasında tüm duyu ve hareket organlarının susturulması ve çevrede tam bir sessizliğin olması gereklidir. Meditasyon fiziksel enerjinin ruhsal enerjiye dönüştürülmesi ve ruhsal enerjinin ise kozmik bilinçte kullanılmasıdır. Zihinsel güçle kendi hâkimiyetini kazanmaktır ve kendine iyilikle hükmetmektir, yön vermektir!

Bizler derslerimizi Bodrum Turgutreis Belediyesi’nin halka açık yerlerinde çalışmaktayız. Ayrıca özel salonlarda da eğitimlerimiz devam etmektedir. Derslerime katılan öğrencilerimde ilk gözlemlediklerim ve dikkatimi en çok çeken şey çok kısa bir süre içersinde hareket edebilme kapasitelerinin artması ve kolay hareket edebilir hale gelmeleridir. Bir başka çok önemli gelişim de sağlık problemlerinin daha azaldığı ve kendilerini hem düşünce ve hem de beden olarak daha iyi hissettiklerini benimle paylaşmaktadırlar. Örneğin, tiroid kanseri olan bir öğrencide stresin azalması ile ağrıları geçti, diğer öğrencilerim ise tansiyonda düzelme, bel, boyun ve diz problemlerinin daha azaldığı ve daha kolay hareket edebildiklerini ve kilo verdiklerini, en güzeli de kendilerine karşı özgüvenlerinin daha arttığını benimle arkadaşlarıyla paylaşmaktadırlar. Yapmak istediğim bir başka çalışma da haftanın belli günlerinde toplu olarak halka açık egzersiz günleri düzenlemektir. Tıpkı bir Çin-Japonya da insanların toplu olarak Yoga- Tai Chi ve benzeri çalışmalar yapmaları gibi.”
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi ▪︎
Devrimci 00:12 16.01.17
Faydelı bir konu olmuş.Teşekkürler @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] kardeşimiz.

Sayın üyemiz sizi forumda daha sık ve daha aktif görmek isteriz.Lütfen okuduğunuz her konuya yorum ve mesaj yazarak forumdaki mesaj sayınızı yükseltiniz ve chatteki sohbetlerimize katılınız.Forum hocalarımızın ücretsiz bakım hizmetinden de faydalanınız.
Değerli üyelerimiz lütfen okuduğunuz ve istifade ettiğiniz her konuyu sağ üstten yıldız verip değerlendiriniz ve yorum-mesaj yazınız.Hep birlikte ahde vefa ile foruma destek olalım.
Hala iki yıldır üye olup forumda 1 tek bile mesajı olmayan sömürücü bazı üyelerimiz gibi duyarsız olmayalım.Hep birlikte emek verip formumuzu yaşatalım.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
SiLence 12:00 21.01.17
Paylaşım için teşekkürler.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Purgatory 19:50 19.02.17
Drogo 15:51 20.03.17
Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
spacetimereality 22:50 26.05.17
Soran: Bütün üstatlar meditasyon yapmayı öğütlerler. meditasyonun amacı nedir?

Maharaj: Biz duyuların ve eylemlerin dış dünyasını biliyoruz, fakat duyguların ve düşüncelerin iç dünyası hakkında bildiklerimiz çok az. Meditasyonun başta
gelen amacı içsel yaşamımızın farkına varıp, onunla yakınlık kurmamızdır.
Nihai amaç, hayatın ve bilincin kaynağına ulaşmaktır. Sırası gelmişken, meditasyon uygulaması karakterinizi derin biçimde etkiler. Bizler
bilmediklerimizin esiriyiz; bildiklerimizin ise efendisi. İçimizde her ne kusur ya
da zayıflık keşfedersek ve onun nedenlerini ve işleyiş biçimini anlarsak, sadece bu bilme onu yenmemiz demektir; bilinçaltında olan, bilinç düzeyine çıkarıldığı
zaman eriyip gider. Bilinçaltının çözülüşü enerjiyi serbest bırakır; zihin kendini yeterli hisseder ve sakinleşir.
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
Gezgin 22:52 26.05.17
Mucella 23:33 26.05.17
Allah razı olsun, teşekkürler
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
İpek 23:56 24.03.18
Bana göre bağdaş kurduktan sonra oommmmm demekten öteye gitmeyen şey
Dünyanın En Büyük Havas ve Gizli ilimler Sitesi
yenihavasci 22:59 06.05.18
1 2